wydarzeniaKonferencja naukowo – szkoleniowa „Depresja – problem psychologiczny czy choroba”


   W Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu,  13 grudnia 2016 r., odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa  pod hasłem  „Depresja – problem psychologiczny czy choroba”.

   Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego, nie tylko dla lekarza kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia. Szczegółowych informacji na ten temat udzielono podczas konferencji.

   W pierwszej części spotkania edukacyjnego, trudną problematykę związaną z depresją, przedstawił wybitny specjalista  Pan prof. dr hab. n. med. Aleksandr Araszkiewicz,  kierownika Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum im Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Zaprezentował wykłady na temat „Depresja – problem psychologiczny czy choroba?” oraz „Stres w życiu współczesnego człowieka. Aspekty wypalenia zawodowego”.

   Drugą część warsztatową konferencji poprowadziły specjalistki z zakresu psychologii:

  • „Metody pracy psychoterapeutycznej z osobami chorymi na depresje” - Pani Monika Małż-Zabielska z Kliniki Psychiatrii, Zespołu Leczenia Środowiskowego oraz Poradni Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Uniwersyteckim  im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
  • „Od smutku do radości – zaprzyjaźnij się ze swoimi emocjami” – Pani dr n. med. Agnieszka Szałkowska z Kliniki Psychiatrii oddziału Zaburzeń Lękowych i Afektywnych w Bydgoszczy.

Uczestnicy konferencji mieli  niepowtarzalną okazję do rozwiania wątpliwości dotyczących złożonego problemu jakim jest komunikowanie depresja. Dlatego też po wykładach rozgorzała dyskusja. Zadano wiele pytań, na które Pan profesor udzielił w sposób wyczerpujący odpowiedzi.

   Na zakończenie konferencji wysłuchaliśmy utworu muzycznego w wykonaniu Aleksandry Kowalczyk, słuchaczki naszej szkoły oraz uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu.

   Dyrektor wraz z gronem pedagogicznym Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu serdecznie dziękuje wszystkim za okazane wsparcie oraz udział w konferencji.