wydarzeniaKolejna akcja za nami!


Akcja honorowego oddawania krwi

– „Każda kropla jest cenna”

   Krew nazywana jest darem życia, gdyż jest niezbędna do ratowania ludzkiego zdrowia. Zapotrzebowanie na nią jest ogromne. Krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków czy osoby poddające się operacji, ale także chorujące na choroby przewlekłe, białaczkę i inne choroby krwi. Jeden dawca może oddać tylko 450 ml tego cennego leku dlatego niezmiernie ważne są tego typu akcje. Warto zachęcać do regularnego oddawania krwi rodzinę i przyjaciół. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej niż co 8 tygodni.

   Aby wyjść naprzeciw młodzieży chętnej do oddawania krwi po raz kolejny zorganizowano w dniu 25.05.2017  akcję oddawania krwi.  W tym zdarzeniu brali udział chętni i pełnoletni uczniowie naszej szkoły, którzy spełnili odpowiednie warunki, m.in.: ukończone 18 lat, waga powyżej 50 kg, dobry stan zdrowia. I choć wielu wpisywało się na listę dawców, nie wszyscy mogli oddać krew – przeciwwskazaniem najczęściej stawało się przebyte przeziębienie lub zbyt niska waga ciała, złe wyniki badań. Uczniowie naszego Centrum z wydziału technik masażysta, technik sterylizacji medycznej, technik elektroradiolog, którzy to  punktualnie o ósmej rano  zgromadzili się pod Szpitalem Powiatowym w Inowrocławiu, aby kilka chwil później honorowo  oddać krew. Każdy uczestnik musiał wypełnić długą i bardzo szczegółową ankietę, oddać próbkę krwi i przejść rozmowę z lekarzem.

   Koordynatorkami przeprowadzonej akcji były mgr Elżbieta Orzechowska oraz opiekun Szkolnego Koła PCK  mgr Anna Dobecka.

   Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc, oraz dar serca oraz zapraszamy na kolejną akcję - „Łączy nas krew, która ratuje życie”.